Co oznaczają symbole na metkach ubrań? Poradnik
Jak prawidłowo dbać o swoją markową odzież?
Podstawowe zasady pielęgnacji odzieży, to właściwe dopasowanie metody prania i czyszczenia, odpowiednie suszenie i stosowanie dedykowanych proszków. Jednak niezależnie od tego jak wiele razy w swoim życiu prałeś np. jeans zawsze warto zapoznać się z informacją zawartą na metce. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych rozczarowań. Z pozoru ta sama tkanina może różnić się składem, a co za tym idzie, wymagać odmiennej pielęgnacji.
Jak interpretować piktogramy prania w pralce?
Możliwość prania w pralce oznacza się przy pomocy symbolu miski z wodą. Wyjątek stanowi ten symbol z zanurzoną dłonią, oznaczający pranie ręczne oraz wersja przekreślona, informująca o zakazie prania danego ubrania.
Czym jest pranie chemiczne i jakie są do tego symbole?
Pranie chemiczne to metoda czyszczenia odzieży przy użyciu środków chemicznych innych niż proszek czy płyn do prania. Zwykle rzeczy przeznaczone do prania chemicznego oddaje się do profesjonalnej pralni. W tym przypadku do czyszczenia używa się np. benzyny czy innych rozpuszczalników. Pranie chemiczne wiąże się z następującymi symbolami:
- okrąg - można prać chemicznie
- przekreślony okrąg - nie prać chemicznie
- “A” wpisane w okrąg - można czyścić we wszystkich typach rozpuszczalników
- “F” wpisane w okrąg - można czyścić benzyną
- “W” wpisane w okrąg - można czyścić na mokro
- Trójkąt - można wybielać
- Przekreślony trójkąt - nie można wybielać i chlorować
Zasady suszenia i prasowania ubrań
Suszenie ubrań dzielimy na te, które mogą być suszone jedynie w pozycji rozwieszonej i te, które mogą być suszone w suszarce bębnowej. Pierwszą grupę oznacza się przy pomocy kwadratu. Natomiast suszarkę bębnową symbolizuje okrąg wpisany w kwadrat. Prasowanie natomiast oznacza się przy pomocy symbolu żelazka. Jakie są symbole suszenia i co one oznaczają?
Podstawowe symbole, z którymi można spotkać się na metkach ubrań to:
- Kwadrat - suszyć bez użycia suszarki mechanicznej
- Przekreślony kwadrat - nie suszyć
- Kwadrat z wpisaną poziomą kreską - suszyć w pozycji poziomej
- Kwadrat z trzema pionowymi kreskami - suszyć w pozycji pionowej
- Kwadrat z dwiema ukośnymi kreskami w lewym górnym rogu - suszyć w cieniu
- Okrąg wpisany w kwadrat - suszyć w suszarce bębnowej
- Przekreślony okrąg wpisany w kwadrat - nie suszyć w suszarce bębnowej
- Jedna kropka w okręgu wpisanym w kwadrat - suszyć na wolnych obrotach
- Dwie kropki wpisane w okrąg wpisany w kwadrat - suszyć na normalnych obrotach
Jakie są symbole prasowania i co one oznaczają?
Wszystkie symbole związane z prasowaniem oznacza się przy pomocy piktogramu przypominającego żelazko. Podobnie jak w pozostałych przypadkach przekreślony symbol oznacza zakaz prasowania, a kropki umieszczone na symbolu odpowiadają temperaturze. Im więcej kropek tym wyższą temperaturę można ustawić, by wyprasować dane ubranie. Jedyny symbol, który może wzbudzać wątpliwości to żelazko z przekreśleniem poniżej. W tym przypadku można prasować oznaczoną tak część garderoby, jednak nie należy używać pary.
Jak prawidłowo suszyć i prasować różne typy materiałów?
Każdy typ materiału wymaga odpowiedniego traktowania. Większość delikatnych ubrań należy suszyć w pozycji pionowej rozwieszone tak, by nie ulegały one zagnieceniom. Inaczej wygląda to np. w kwestii wełnianych swetrów. Ich nie należy rozwieszać. Najlepszą metodą suszenia jest ich poziome rozłożenie. W ten sposób unikniesz rozciągnięcia tkaniny i odkształceń.
Delikatne tkaniny takie jak jedwab należy suszyć bez użycia suszarki bębnowej najlepiej rozwieszone, tak by nie powstawały żadne zagniecenia. Najprostsza w suszeniu i prasowaniu jest zwykle bawełna. Większość ubrań wykonanych z tej tkaniny można suszyć zarówno dobrze rozwieszone jak i w suszarce bębnowej oraz prasować na średnich ustawieniach temperatury.
Czy wszystkie ubrania wymagają tych samych zasad prania?
Każda tkanina ma swoje dokładne zasady prania. Co więcej, nawet równe ubrania wykonane np. z bawełny mogą mieć inne wymagania. Dlatego zawsze zanim włożysz ubranie do pralki zapoznaj się z treścią metki.
Specjalne wymagania dotyczące prania jeansów?
Jeansy można prać zarówno ręcznie jak i w pralce automatycznej. Markowe spodnie wykonane z wysokiej jakości denimu nie ulegają odkształceniom i przebarwieniom, należy jednak pamiętać, by prać je w temperaturze nie przekraczającej 40oC oraz suszyć dobrze rozwieszone. Nie zaleca się używania do tego celu suszarki bębnowej.
Jak czyścić kurtki zimowe?
Czyszczenie kurtki zimowej najlepiej powierzyć profesjonalistom. Jeśli jednak chcemy zrobić to samodzielnie warto pamiętać o kilku zasadach:
- Zanim rozpoczniesz czyszczenie kurtki zimowej zapoznaj się z zaleceniami producenta umieszczonymi na metce.
- Odepnij kaptur i wszystkie futrzane elementy takie jak np. kołnierz.
- Zapnij wszystkie suwaki i zamki.
- Unikaj prania w wysokich temperaturach.
- Nie dodawaj płynu zmiękczającego do prania. Dotyczy to szczególnie kurtek z powłoką przeciwdeszczową oraz tych wypełnionych naturalnym puchem.
- Rozpocznij czyszczenie od usunięcia widocznych plam.
Przeczytaj też nasz artykuł: Wszystko o kurtkach puchowych. Tam znajdziesz informacje jak dbać i prać kurtki puchowe.
Pranie i suszenie t-shirtów i bluzy
Markowe koszulki np. T-shirty Mustang czy bluzy Wrangler zwykle wykonane są z bawełny, co powoduje, że dbanie o nie nie należy do najtrudniejszych. Przed praniem bluz i t-shirtów z nadrukami zawsze należy obrócić je na lewą stronę. W ten sposób unikniesz uszkodzeń. Unikaj również prania w wysokich temperaturach, dzięki temu zapobiegniesz blaknięciu kolorów i zniekształceniom. Susząc t-shirty warto zwrócić uwagę na dokładne rozwieszenie. Możesz suszyć je również przy pomocy suszarek bębnowych. Ciemne bluzy i t-shirty nie powinny być suszone bezpośrednio na słońcu.
Jakie metki odzieżowe można znaleźć na produktach Lee, Wrangler, i Mustang?
Metki markowych ubrań, dostępnych w naszym outlecie są bardzo rozbudowane. Producenci dbają o dokładne informowanie swoich Klientów o wszystkich istotnych kwestiach. Na metkach produktów marki Lee, Wrangler czy Mustang znajdziecie m.in. informacje o składzie materiału, rozmiarze i dokładne instrukcje dotyczące konserwacji. Dzięki temu bez trudu rozwiejecie wszystkie wątpliwości dotyczące metod prania, suszenia i prasowania swoich ulubionych ubrań.
Sprawdź też nasz artykuł o tym jak odróżnić oryginalne jeansy?
Zanim włożysz ubranie do pralki zawsze zapoznaj się z wszytą w nie metką. Dzięki temu nie tylko rozwiejesz wątpliwości dotyczące metod prania, ale również poznasz dokładne zasady troski o swoją odzież. Korzystając z powyższych instrukcji zawsze dostosowuj temperaturę prania i prasowania do informacji przekazanych przez producenta. Pamiętaj także by suszyć ubrania zgodnie z instrukcją. Stosowanie się do tych prostych zasad wydłuży żywotność Twoich ubrań o wiele sezonów.